Джерело Сьогодні Lifestyle :

Рослини в Чорнобильській зоні врятувало те, що вони не в змозі рухатися і змушені пристосовуватися

Чому рослини виявилися стійкими до радіаційного опромінення?

Ядерна катастрофа 1986 року в Чорнобилі перетворила колись густонаселену Прип’ять на місто-привид і призвела до створення зони відчуження площею понад 2000 квадратних метрів. Багато з тих, хто проживають в цій зоні, а також ліквідатори, постраждали від катастрофи, отримавши не тільки променеву хворобу, але ракові захворювання.

Проте, Чорнобильська зона відчуження не мертва, а процвітає бурхливим життям. Заражена місцевість, що оточує територію ЧАЕС, дивним чином вплинула на рослинність, яка змогла не тільки відновитися за тридцять років, але і стала рости ще краще. Люди і тварини були б давно вбиті відрами радіації, яку отримують рослини в найзабрудненіших районах. Чому флора виявилася такою стійкою до опромінення після катастрофи?

Щоб відповісти на це запитання, нам насамперед необхідно зрозуміти, як випромінювання ядерних реакторів впливає на живі клітини. Радіоактивний матеріал Чорнобиля “нестабільний”, тому що постійно випромінює високоенергетичні частинки і хвилі, які руйнують клітинні структури або виробляють хімічно активні речовини, що атакують клітинний механізм.

Більшість частин клітини можна замінити в разі пошкодження, але ДНК – це важливий виняток. При високих дозах опромінення ДНК стає битою і клітини швидко вмирають. Низькі дози можуть привести до меншого збитку з точки зору мутацій, що змінюють функції клітин, – наприклад, роблять їх канцерогенними, неконтрольовано розмножуються і впроваджуються в інші частини тіла.

У тварин це часто призводить до летального результату, тому що їх клітини не особливо гнучкі. Уявіть собі біологію тварин як складну машину, в якій у кожної клітини і органу своє місце і призначення, і всі частини повинні працювати і взаємодіяти спільно, щоб особина розвивалася і виживала. Наприклад, людина не в змозі прожити без мозку, легенів або серця.

Чорнобильська катастрофа допомогла рослинам подолати рак
Фото: Pixabay , фото взято з сайту ukr.segodnya.ua

Незважаючи на радіаційне забруднення, рослини це “не лякає”

Рослини розвиваються набагато гнучкіше. Оскільки вони не можуть рухатися, у них немає вибору, окрім як пристосовуватися до обставин, в яких вони опинилися. Замість того, щоб мати певну структуру, як у тварини, рослини створюють її в міру розвитку. Вирощують коріння довше або стебла вище – це залежить від балансу хімічних сигналів від інших частин рослини, а також світла, температури, води і умов харчування..

Вкрай важливо, що на відміну від клітин тварин майже всі клітини рослин здатні створювати нові клітини будь-якого типу, яких потребує рослина. Ось чому садівник може виростити нову рослину з черенка, при цьому коріння проросте з того, що колись було стеблом або листком.

Чорнобильська катастрофа допомогла рослинам подолати рак
Фото: Pixabay , фото взято з сайту ukr.segodnya.ua

Рослини знайшли спосіб перемогти рак

Все це означає, що рослини можуть замінювати мертві клітини або тканини набагато легше, ніж тварини, незалежно від того, чи пошкоджені вони в результаті нападу тварини або радіації. І хоча радіація та інші типи пошкоджень ДНК можуть викликати пухлини у рослин, клітини, які мутували, зазвичай, не здатні переходити з однієї частини рослини до іншої, як в процесі раку, завдяки жорстким з’єднувальним стінкам, що оточують клітини рослини. Таким “пухлини” не фатальними в переважній більшості випадків, тому що рослина знайде спосіб працювати і без несправної тканини.

На додаток до вродженої стійкості до радіації, деякі рослини в чорнобильській зоні відчуження, схоже, використовують додаткові механізми для захисту своєї ДНК, змінюють хімічний склад, щоб зробити її стійкішою до пошкоджень, і включають системи для її відновлення, якщо вона не працює. Рівень природного опромінення на поверхні Землі був набагато вище в далекому минулому, коли розвивалися перші рослини, тому рослини в зоні відчуження можуть застосовувати ці стародавні механізми захисту.

0

Leave a Reply